Autokonsumpcja, a net-billing.

03-02-2023

 

Od 1 kwietnia 2022 roku w Polsce obowiązuje nowy system rozliczeń uzysku z fotowoltaiki. Net-billing zastąpił dotychczas obowiązujący system upustów.

Net-billing vs Net-metering

Net-metering – to obowiązujący od 2016 do kwietnia 2022 roku system upustów, który zakładał, że nadprodukcja energii elektrycznej przechowywana była w tak zwanym “magazynie” w sieci. Prosument w każdej chwili mógł wykorzystać wyprodukowana energię, czyli pobrać ja na swoje potrzeby z sieciowego “magazynu”. Osoby, które założyły instalacje przed 31.03.2022 miały możliwość korzystania z systemu upustów przez kolejne 15 lat od dnia uruchomienia instalacji.

Net-billing – nowy system rozliczeń, którego założeniem jest sprzedaż nadwyżki produkowanej energii do sieci elektrycznej. W momencie, kiedy prosument będzie chciał pobrać więcej energii, będzie musiał ją wykupić po cenie rynkowej. Wszystkie instalacje zamontowane i uruchomione po 01 kwietnia 2022 obowiązkowo działają w systemie rozliczeń net-billing.

Dlaczego nastąpiła zmiana systemu rozliczeń?

Zmiana systemu rozliczeń nastąpiła wskutek prężnego rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na instalacje fotowoltaiczne, co za tym idzie przestarzała sieć w niektórych obszarach w kraju, nie jest w stanie utrzymać stabilności. Sieć musi odbierać więcej mocy, niż jest w stanie przyjąć, co prowadzi do wyłączeń sieci i nieregularnej pracy urządzeń. Net-billing z założenia ma zwiększyć świadomość zużycia energii wśród prosumentów. Dzięki temu zwiększyć ma się także autokonsumpcja nadwyżki energii, co sprawi, że obciążenie sieci będzie mniejsze. System net-billingu jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej.

Czym jest autokonsumpcja?

Najprościej rzecz ujmując, autokonsumpcja to zużycie własne wyprodukowanej energii. Poziom autokonsumpcji wzrasta, kiedy zużywamy najwięcej energii w godzinach, na które przypada największe nasłonecznienie. Więcej o autokonsumpcji dowiesz się TUTAJ

Czy fotowoltaika nadal jest opłacalna?

Oczywiście, że tak. Ceny energii elektrycznej w ostatnich latach znacznie podrożały i nie zanosi się na to, aby coś w tym temacie miało ulec zmianie. Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to wciąż niezawodny pomysł na zmniejszenie opłat związanych z prądem. Odnotowany w Polsce chwilowy zastój w branży fotowoltaicznej wynikał głównie z braku wiedzy i wątpliwości związanych z wprowadzeniem systemu net-billing. Obecnie okres zwrotu kosztów z inwestycji jest najkrótszy w historii.

Warto także dodać, że dołączając do nowego systemu rozliczeń, można skorzystać z rządowego dofinansowania, jakim jest “Mój Prąd 4.0”. Program ten przewiduje dotację na zakup magazynów ciepła oraz systemów EMS/HEMS, a dla osób, których przygoda z fotowoltaiką dopiero się zaczyna, dotacja obejmuje również zakup paneli fotowoltaicznych.

Kto może skorzystać z programu “Mój prąd 4.0 i jakie są warunki, dowiesz się w artykule: Mój prąd 4.0 – Jakie zmiany? Komu przysługuje? Na jakie dotacje można liczyć?

Masz jakieś pytania? Chcesz skorzystać z dofinansowania, ale nie wiesz od czego zacząć? Napisz do nas!
Enerb oferuje kompleksową pomoc techniczną jak i pomoc w uzyskaniu środków z dofinansowań.

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Mój prąd 5.0! Uzyskaj dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023r.

  Mój prąd 5.0! Uzyskaj dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023r.

  Co to jest audyt energetyczny i po co go robić?

  Co to jest audyt energetyczny i po co go robić?

  Autokonsumpcja, a net-billing.

  Autokonsumpcja, a net-billing.

  Partnerzy Enerb