Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

09-02-2023

 

Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekonomicznych a zarazem ekologicznych rozwiązań jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Oprócz tego ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić często dochodzi pytanie jak długo będzie można się cieszyć urządzeniem. Pompy ciepła mogą działać bezawaryjnie przez bardzo długi okres czasu zapewniając ogrzewanie domu.

Ile lat działa pompa ciepła? Co ma wpływ na wydajność pompy? Czy można wydłużyć żywotność pompy ciepła? Tego dowiecie się z artykułu poniżej.

Czy pompa ciepła często się psuje? 

Ponieważ pompa ciepła jest zasadniczo urządzeniem bezobsługowym, awarie zdarzają się stosunkowo rzadko. Trzeba jednak pamiętać, że każdy jego element może się zużyć.
Przy prawidłowo dobranych parametrach pracy i prawidłowym użytkowaniu, wysokiej jakości pompa ciepła w zależności od rodzaju powinna bez przeszkód spełniać swoje zadanie co najmniej 20-30 lat.
Producenci oferują na swoje urządzenia zazwyczaj gwarancję na 25 lat, można więc uznać że jest to średnia długość żywotności pompy ciepła. Przy prawidłowym użytkowaniu i regularnej konserwacji pompy ciepła mogą pracować nawet 35-50 lat.

Warto również zauważyć, że żywotność pompy ciepła odpowiada żywotności sprężarki, która jest określana w godzinach. Zwykle jest to około 100 000 godzin.

Jak dbać o pompę ciepła, aby służyła jak najdłużej?

– Serwis – Regularnie przeprowadzana właściwa konserwacja urządzenia przedłuża żywotność pompy ciepła.
– Właściwy dobór mocy pompy ciepła – zbyt mała moc powoduje szybkie zużycie sprężarki, a co za tym idzie krótszy czas pracy
– Instalacja grzewcza powinna być szczelna i odpowietrzona
– Poprawny montaż przez doświadczoną firmę – źle zamontowana pompa negatywnie wpływa żywotność urządzenia i prowadzi do wielu awarii.
– Regularne czyszczenie parownika – Chodzi przede wszystkim o usuwanie kurzu, trawy czy liści z wlotu powietrza i wentylatora jednostki zewnętrznej.

Podsumowanie: Inwestycja w pompę ciepła się opłaca!
Zakup pompy ciepła pozwala na znaczne obniżenie kosztów, dzięki czemu inwestycja zwraca się bardzo szybko. Pompa ciepła to urządzenie trwałe oraz posiadające długą żywotność, więc jest to dobra inwestycja. W naszych oczach jest to korzystny wybór z każdego punktu widzenia.
Chciałbyś zainwestować w pompę ciepła? Napisz do nas, pomożemy ci wybrać najlepszą dla twojego domu.

 

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Partnerzy Enerb