Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?

27-01-2023

Klienci, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z instalacją fotowoltaiczną, są zazwyczaj bardzo ostrożni, dlatego często decydują się na instalacje o mniejszych rozmiarach.

Wyższe ceny energii elektrycznej oraz ogrzewania, większe zużycie prądu, kupno nowych sprzętów elektrycznych to kilka czynników, które sprawiają, że użytkownicy decydują się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Czy jest to możliwe? Jak to zrobić? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozbudowywać instalację. Czy wystarczy dołożyć panele fotowoltaiczne, aby to zrobić? Tu odpowiedź nie jest już tak oczywista, chociaż wydawać by się mogło, że to najprostsze rozwiązanie. Samo dołożenie paneli do istniejącej instalacji fotowoltaicznej w wielu przypadkach nie rozwiąże problemu za małego pozyskiwania energii. Należy jednak pamiętać, że dokładając panele, zwiększamy moc instalacji, co powoduje większe obciążenie inwertera, który może zostać przeciążony.

Aby zapobiec przeciążeniu falownika, można zainstalować kilka mikrofalowników, oddzielnych dla każdego modułu lub kilka mikrofalowników obsługujących po 1-4 moduły.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę moc, do jakiej chcemy rozbudować naszą instalację. Dopiero wtedy będzie można ocenić, czy falownik nie będzie za słaby. Jeżeli moc będzie większa niż możliwości inwertera, trzeba będzie go wspomóc dodatkowymi mikrofalownikami lub wymienić stary na nowy mocniejszy. Rozwiązanie takie będzie wiązać się niestety z dodatkowymi kosztami, ponieważ mocniejszy falownik to około 20% całego kosztu instalacji PV.

Stosunek mocy paneli do mocy inwertera powinien mieścić się w przedziale 80-120%. Najlepiej, gdy w naszych warunkach klimatycznych sięga on górnej granicy.

W przypadku kiedy chcemy rozbudować instalację mikrofalownikami, wystarczy zakupić dowolną ilość modułów (należy wziąć pod uwagę czy powierzchnia dachu pozwoli na montaż dodatkowych paneli) oraz odpowiednia ilość mikrofalowników.

W takiej sytuacji panele łączone są szeregowo, a każdy z nich posiada swój własny niewielki inwerter. Na rynku istnieją również takie, które mogą obsłużyć nawet do 4 paneli jednocześnie.

Jakie są formalności związane z rozbudową instalacji fotowoltaicznej ?

Jeśli po rozbudowie instalacja fotowoltaiczna nie przekroczy mocy 50 kW, nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie. Jedyne co należy zrobić to poinformować swojego dostawcę energii o rozbudowie instalacji w terminie 14 dni od dnia zmiany. Niezgłoszenie tego faktu grozi karą w wysokości 1.000 zł.

Samodzielna rozbudowa instalacji – czy warto?

Samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu, a co za tym idzie kosztami i problemami. Niewłaściwie dobrane do siebie urządzenia, zamiast zwiększać uzyski, przynoszą odwrotny skutek.

Dodatkowo samodzielna instalacja może się wiązać z utratą gwarancji. Większość firm fotowoltaicznych, oferujących gwarancję na montaż fotowoltaiki zastrzega sobie prawo do jej nieuznania, jeśli instalacja była modyfikowana przez osoby nieuprawnione.

Ingerencja w instalację jest również niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ systemy montowane są pod wysokim napięciem i zazwyczaj na wysokości kilku, kilkunastu metrów nad ziemią. Profesjonaliści są przeszkoleni pod względem BHP oraz odbywają liczne praktyki, dzięki czemu ich praca nie niesie za sobą takiego ryzyka.

Warto także wspomnieć o tym, że w wielu przypadkach bez odpowiednich uprawnień, samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może mieć problemy z akceptacją przez OSD czy procedurze rozbudowy instalacji. Dlatego nie czekaj, napisz do nas już dziś, a my zrobimy wszystko za Ciebie.

 

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?

  Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?

  Partnerzy Enerb