Pompa ciepła – monoblok czy split?
Pompa ciepła – co wybrać monoblok czy split? Jakie są różnice pomiędzy urządzeniami? Która pompa jest lepsza?
Pompy ciepła cieszą się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością zarówno w nowych inwestycjach, jak i u osób decydujących się na termomodernizacje starszych budynków.
W Polsce największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Pozwalają one zarówno na ogrzewanie budynków, jak i chłodzenie, dodatkowo zapewniają podgrzewanie wody użytkowej. Na dzień dzisiejszy pompy ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne rozwiązanie.
Budowa i sposób działania uzależniony jest od tego, czy jest to powietrzna pompa ciepła typu split, czy monoblok. Jedna i druga zbudowane są z tych samych elementów i mające tę samą funkcję grzewczą. Na czym więc polega różnica?
Pompa Ciepła typu Split.
Pompa ciepła typu split łączy ze sobą za pomocą rur elementy jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. W elemencie zewnętrznym zachodzi większość procesów zapewniających przepływ ciepła. W jednostce zewnętrznej znajdują się parownik, sprężarka, zawór rozprężny, wentylator.
Jednostka wewnętrzna zawiera między innymi skraplacz, natomiast w rurach pomiędzy obiema jednostkami krąży czynnik roboczy.
Zalety pompy Split.
– Niewątpliwą zaletą są mniejsze koszty inwestycji.
– Źródło hałasu jest przeniesione na zewnątrz budynku.
– Nie ma utraty ciepła, gdyż dostarczane jest ono bezpośrednio do instalacji grzewczej.
– Brak ryzyka zamarznięcia przewodów i braku dostaw energii co za tym idzie uszkodzenia pompy.
Wady pompy Split.
– Bardziej skomplikowany montaż-występuje konieczność połączenia obydwu jednostek rurami. Może to zrobić jedynie instalator posiadający odpowiednie uprawnienia.
– Instalacja wymaga corocznej kontroli szczelności, jeśli waga czynnika chłodniczego przekracza 3 kg czynnika, co za tym idzie, inwestor ponosi dodatkowe koszty.
– Sprawność urządzenia jest zależna od odległości pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Im większa odległość, tym więcej zagięć rur powstaje, co wpływa negatywnie na sprawność pompy.
– Jak w przypadku każdej instalacji chłodniczej na miejscu, występuje także ryzyko popełnienia ludzkiego błędu.
Pompa ciepła typu monoblok.
Pompa ciepła typu powietrze-woda, jaką jest monoblok to urządzenie, którego wszystkie elementy oraz obieg czynnika roboczego zamknięte zostały w jednej obudowie. Monoblok można zainstalować wewnątrz budynku, (stosowany rzadziej), lub na zewnątrz (cieszący się największą popularnością).
Zalety pompy typu monoblok.
– Są prostsze w instalacji dzięki jednemu modułowi, w którym znajduje się cały układ, przez co nie stwarzają problemów podczas instalacji.
– Generuje niższy poziom hałasu dzięki zastosowaniu instalacji zarówno termicznej, jak i akustycznej.
– Pompa typu monoblok jest w całości produkowana i montowania w fabryce, przez co ogranicza się wystąpienie błędu ludzkiego.
– Szczelność- pompy monoblok napełniane są czynnikiem roboczym podczas produkcji w fabryce, tam też są hermetycznie zamykane, a następnie testowane pod kątem szczelności.
– Brak konieczności posiadania specjalnych uprawnień F-gazowych co minimalizuje koszty instalacji.
– Nie ma konieczności corocznych kontroli szczelności, które dla użytkownika wiążą się z dodatkowymi kosztami.
– Zwarta budowa, dzięki której posiadają one większą sprawność grzewczą niż pompy typu split.okości zamarzania gruntu.
Wady pompy typu monoblok.
– Wyższy koszt urządzenia niż w przypadku pompy split. Wpływ na to ma dobrze zaizolowana konstrukcja, łatwiejszy montaż oraz dłuższa żywotność pompy.
– W przypadku pomp zewnętrznych większe są straty ciepła.
– W przypadku pomp wewnętrznych większe natężenie hałasu.
– Wymagane jest zabezpieczenie przewodów wodnych w przypadku jednostek zewnętrznych. Jeśli w trakcie mrozu dojdzie do zatrzymania pracy pompy (na przykład w wyniku zaniku napięcia elektrycznego), urządzenie musi mieć zabezpieczenie przed zamarzaniem wody. W takim przypadku, najlepiej zastosować w obiegu pompy roztwór glikolu, oraz montaż dodatkowego wymiennika między pompą a instalacją c.o. (powoduje to spadek COP urządzenia). Możliwe jest także połączenie hydrauliczne wykonane za pomocą rur preizolowanych, ułożonych w gruncie ok. 20 cm poniżej głębokości zamarzania gruntu.
Monoblog, a split – porównanie:
Monoblog czy split – którą pompę wybrać ?
Każda z wymienionych pomp ciepła ma swoje wady, jak i zalety. Najczęściej branym pod uwagę aspektem podczas wyboru pompy ciepła typu monoblog i split jest aspekt finansowy. W momencie, kiedy budżet pozwala na inwestycję większej sumy, pieniędzy inwestorzy wybierają monoblog, natomiast jeżeli budżet na to nie pozwala, wybierana jest pompa split.
W przypadku ostatecznej decyzji, która pompa będzie najbardziej odpowiednia, zaleca się konsultacje ze specjalistą, który biorąc pod uwagę wszelkie aspekty, zabudowę budynku oraz indywidualne warunki danej inwestycji profesjonalnie oceni wady i zalety obydwu inwestycji i pomoże dobrać najlepszą.
Dlatego nie zwlekaj i napisz do nas już dziś.