Jaka jest optymalna temperatura ciepłej wody użytkowej?

02-02-2023

Optymalna temperatura CWU powinna uwzględniać kryteria higieny, sprawności pracy źródła ciepła oraz bezpieczeństwa i trwałości użytkowania.
Jak wybrać idealną temperaturę wody w kranie?

Co to jest CWU?

CWU to skrót oznaczający ciepłą wodę użytkową. Powstaje w wyniku podgrzania zimnej wody pobieranej z wodociągu za pomocą urządzenia grzewczego. Temperatura wody w kranie ma znaczący wpływ na komfort życia użytkownika i jego samopoczucie, ale również na koszt, jaki musi on ponieść w celu jej ogrzania.

Woda przewodzi więcej ciepła niż powietrze, dlatego wystarczy, aby była cieplejsza o 1-3°C od temperatury ciała.

Co jeśli temperatura wody będzie za niska?

Ustawienie zbyt niskiej temperatury wody może prowadzić do rozwijania się w zbiorniku różnych bakterii. Jedna z takich bakteri jest Legionella, która jest w stanie przeżyć w temperaturze 20-45°C. Jest to szczególnie niebezpieczne w wodzie, która stoi.

Czy za wysoka temperatura wody jest szkodliwa?

Temperatura wody powyżej 55°C powoduje wytrącanie się osadu wapiennego zwanego potocznie kamieniem w zbiorniku ciepła oraz w orurowaniu instalacji grzewczej. Już niewielka warstwa osadu kamiennego nazywanego kamieniem kotłowym, który może doprowadzić do strat energii na poziomie 20%. W przypadku awarii dochodzą dodatkowo koszty naprawy oraz serwisu.

Jaka jest optymalna temperatura wody?

Za optymalną dla człowieka uznaje się wodę o temperaturze, która ma około 45-50°C. Ze względów higienicznych od czasu do czasu, powinno się jedynie podnieść temperaturę wody do 65-70°C, gdyż jest to temperatura, w której bakteria Legionella ginie od razu. Podniesienie temperatury powinno być wykonywane na krótki czas.

Czy temperatura wody ma wpływ na efektywność pompy ciepła?

Ustawiona temperatura wody ma także wpływ na współczynnik COP. Im niższa temperatura wody jest ustawiona, tym wyższy jest współczynnik COP. W przypadku kiedy woda podgrzana zostanie o 5°C, współczynnik COP spadnie o około 15%.
Wzrost temperatury ciepłej wody użytkowej powoduje, że pompa ciepła znacznie obniża swoją efektywność. Tym samym wysoka temperatura CWU prowadzi do zwiększenia kosztów podgrzewania wody.

Podsumowując ustawienie właściwej temperatury ciepłej wody użytkowej, jest istotne z kilku względów: oddziałuje ona na samopoczucie człowieka, a pod względem technicznym wpływa na sprawność źródła ciepła, a tym samym na koszty eksploatacyjne.

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Partnerzy Enerb