Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Mój prąd 6.0
Kryteria naboru:
- Data rozpoczęcia i zakończenia naboru.
- Kluczowe daty.
- Maksymalne kwoty dofinansowania.
- Inwestycje objęte dofinansowaniem.
- Inwestycje, które nie zostały objęte dofinansowaniem w tej edycji.
- Maksymalna moc instalacji objęta dotacją.
- Kto może starać się o dofinansowanie i na jakich warunkach.
- Jak i gdzie złożyć wniosek.
- Czy warto czekać z zakupem fotowoltaiki na start naboru?
Kiedy rusza nabór wniosków?
Nabór wniosków do programu Mój Prąd 6.0 rusza 02.09.2024 roku.
Jednocześnie, warto wiedzieć, że zgodnie z informacjami pochodzącymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trwa jeszcze proces rozpatrywania wniosków złożonych w poprzedniej edycji programu.
Do kiedy można składać wnioski na Mój Prąd 6.0?
Wnioski można składać do 20.12.2024 roku lub do wyczerpania środków.
Ile wyniesie dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku?
Środki potwierdzone w ramach programu Mój Prąd 6.0 to 400 000 000 złotych. Pochodzą one z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
Jeśli chodzi o kwoty dofinansowania, przedstawiają się one następująco:
- Mikroinstalacja fotowoltaiczna – 6 tysięcy złotych (tylko dla instalacji zgłoszonych przyłączenia do 31 lipca 2024 roku).
- Mikroinstalacja fotowoltaiczna z urządzeniem dodatkowym – 7 tysięcy złotych.
- Dofinansowanie do urządzenia dodatkowego:
- Magazyn energii – 16 tysięcy złotych.
- Magazyn ciepła – 5 tysięcy złotych.
Co kwalifikuje się jako magazyn ciepła?
A oto przykłady urządzeń, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej traktuje jako magazyn ciepła:
- Zasobnik ciepłej wody użytkowej (zasilanie za pomocą pompy ciepła lub kotła elektrycznego).
- Zasobnik ciepłej wody użytkowej z grzałką.
- Bufor ciepła (zasilanie za pomocą pompy ciepła lub kotła elektrycznego).
- Bufor ciepła z grzałką.
- Bufor ciepła z zasobnikiem centralnej wody użytkowej w formie jednego kompletnego urządzenia.
Warto również wiedzieć, że chociaż same pompy ciepła nie są objęte dofinansowaniem, NFGOŚiGW traktuje jako magazyn ciepła pompy ciepła typu powietrze woda przeznaczone do ciepłej wody użytkowej wraz z zasobnikiem oraz pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej wraz ze zintegrowanym zbiornikiem.
Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania Mój Prąd 6.0?
Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej podsumowującej nowe zasady programu Mój Prąd 2024: jeśli ktoś będzie chciał zainwestować jednocześnie w fotowoltaikę, magazyn energii i magazyn ciepła, będzie mógł ubiegać się o dotację na wszystkie trzy urządzenia, czyli w sumie będzie mógł otrzymać aż do 28 tysięcy złotych.
Warto jednak pamiętać, że dofinansowanie, które można otrzymać nie może wynieść więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.
Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze następujący szczegół: biorąc za przykład średnią cenę instalacji wraz z magazynem energii, czyli 50 tysięcy złotych oraz dofinansowanie w wysokości 50%, środków przewidzianych w ramach dofinansowania wystarczy na około 16 tysięcy instalacji. A w praktyce 1 lub 2 miesiące zgłoszeń.
A jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że okres pomiędzy pierwszym kontaktem w sprawie fotowoltaiki a złożeniem wniosku o dotację, to również jakieś 1-2 miesiące, nie warto zwlekać z inwestycją w instalację fotowoltaiczną, jeżeli chcemy skorzystać z dofinansowania z szóstej edycji Mojego Prądu.
W ramach ciekawostki, dodajmy, że do tej pory w programie Mój Prąd wypłacono łącznie 2,6 miliarda złotych dotacji oraz zrealizowano ponad 530 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Co obejmie dofinansowanie w ramach szóstej edycji programu ?
Jeśli chodzi o zasady i zakres dofinansowania będą one zależeć od daty przyłączenia i przedstawiają się on następująco:
Mikroinstalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia do 31.07.2024 roku
Aby uzyskać dotację dla instalacji zgłoszonych przed końcem lipca 2024 roku, zakup urządzeń dodatkowych (magazynu energii lub magazynu ciepła) nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że będzie można uzyskać dofinansowanie na samą fotowoltaikę.
Z kolei moc instalacji powinna wynosić od 2 kW do 10 kW.
Mikroinstalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia od 01.08.2024 roku
W przypadku instalacji zgłoszonych od początku sierpnia konieczne jest połączenie z magazynem energii lub magazynem ciepła, aby móc skorzystać z dofinansowania.
Jeśli chodzi z kolei o moc instalacji, powinna ona wynosić od 2 kW do 20 kW.
Jak traktować zalecenia dotyczące magazynów energii?
Jeśli chodzi o magazyny energii zgłoszone do dofinansowania, powinny one mieć pojemność 1.5 mocy instalacji. Podczas konferencji prasowej z 19 lipca 2024 roku, minister Hennig-Kloska poinformowała jednak, że jest to zalecenie, nie obowiązek.
Dofinansowanie na sam magazyn energii lub ciepła
Osoby, które chcą zainwestować w sam magazyn energii mogą skorzystać z dotacji Mój Prąd 6.0 pod warunkiem, że przejdą na system rozliczania net-billing.
Dofinansowanie na magazyn energii i ciepła jednocześnie
Jeśli ktoś decyduje się na instalację magazynu energii i ciepła jednocześnie, w szóstej edycji programu ma możliwość otrzymania dofinansowania na oba urządzenia.
Kto będzie mógł skorzystać z programu Mój Prąd 6.0 i na jakich warunkach ?
Dofinansowanie będzie można otrzymać w przypadku zakończonych inwestycji, które zrealizowano po 1 stycznia 2021 roku i które są przyłączone do sieci w systemie net-bilingowym.
Kolejnym ważnym punktem jest zmiana sposobu rozliczeń w systemie net-billing. Oznacza to, że prosument może zdecydować, czy wybiera godzinowe czy miesięczne rozliczanie cen energii.
Co z prosumentami rozliczającymi się w systemie net-metering?
Jeśli chodzi o instalacje przyłączone w systemie opustów (net-metering), aby uzyskać dofinansowanie do urządzeń dodatkowych (jak na przykład magazyn energii lub magazyn ciepła) również konieczne będzie przejście na system rozliczeń net-billing.
Przypomnijmy, że w piątej edycji programu o dofinansowanie mogły ubiegać się osoby fizyczne, które nie korzystały do tej pory z grantu na mikroinstalację fotowoltaiczną, a które rozliczały się w systemie net-billing lub net-metering (pod warunkiem zmiany na net-billing). Drugą grupą docelową byli wnioskodawcy, którzy skorzystali z dofinansowania w ramach któregoś z programów rządowych (Mój Prąd, Czyste Powietrze lub programy gminne), a których mikroinstalacja PV została zgłoszona do przyłączenia przed 31 marca 2022 roku (w systemie rozliczania net-metering) lub od 1 kwietnia 2022 roku (w systemie rozliczania net-billing).
Dlaczego warto zainwestować w nowoczesną instalację solarną?
Kolektory słoneczne pozwalają w całkowicie ekologiczny sposób pozyskać energię cieplną wykorzystywaną do podgrzewania wody oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Podczas pracy instalacja solarna nie wydziela żadnych zanieczyszczeń do środowiska – nie emituje dwutlenku węgla, dymu i innych odpadów.
Są to urządzenia energooszczędne, które są w stanie zaspokoić do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która jest wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do pracy potrzebują tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej w celu zasilania pompy cyrkulacyjnej.
Kolektory słoneczne są bezproblemowe i komfortowe w użytkowaniu. Prawidłowo zamontowana instalacja nie wymaga obsługi.
Instalacja korzysta z energii odnawialnej, dzięki czemu pozwoli Ci uzyskać niezależność wobec ciągłych wzrostów energii elektrycznej.
Dotacji