Dlaczego pompa ciepła zamarza? Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem?

27-01-2023

   

W ostatnich latach pompy ciepła cieszą się bardzo dużą popularnością. Na rynku można znaleźć między innymi pompy typu split i monoblok. Cechą wyróżniającą pompę ciepła typu monoblok, jest hermetycznie zamknięty układ chłodzenia, łatwość montażu oraz wysoka sprawność. Jednak w przypadku niskich temperatur narażone są na zamarzanie. 

 

Dlaczego pompa ciepła może zamarzać?

Pompę ciepła typu monoblok trzeba zabezpieczyć przed zamarznięciem na wypadek przerwy w pracy. Może do tego dojść podczas nieobecności domowników lub podczas przerwy w dostawie prądu. Jeśli przerwa w pracy nastąpi podczas mrozu, woda, która zamarznie w wymienniku pompy ciepła, może spowodować jego rozsadzenie, wtedy woda dostanie się do układu chłodniczego, a urządzenie automatycznie nadaje się do wyrzucenia. Warto dodać, że jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, właściciel utraci możliwość naprawy sprzętu w ramach gwarancji. Zabezpieczenie pompy przed zamarznięciem producenci stawiają użytkownikowi jako warunek gwarancji.

 

Czy i jak można zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem?

Najprostszym sposobem jest zamontowanie pompy wewnątrz budynku, co wyeliminuje problem zamarzania. Nie każdy inwestor ma jednak taką możliwość ze względu np. na brak miejsca w budynku lub chce zapewnić sobie większy komfort akustyczny. Z uwagi na to większość pomp monoblokowych montowana jest na zewnątrz budynków. 

Pompa ciepła, która zostanie zamontowana na zewnątrz budynku, potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia instalacji przed niską temperaturą. 

Najczęściej instalacja konstruowana jest z rur preizolowanych. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować podczas niskich temperatury panujących na zewnątrz. Jednak w momencie, kiedy dojdzie do poważnej awarii urządzenia, rury preizolowane nie będą wystarczającym rozwiązaniem. Aby uniknąć zamarznięcia pompy, można skorzystać z dwóch poniższych opcji:

 • Zastosowanie systemu antyzamrożeniowego
 • Zastosowanie zaworów spustowych,
 • Skorzystać z zasilania awaryjnego, 
 • Zastosowanie płynu niskozamarzającego,

 

System antyzamrożeniowy do pompy ciepła

Systemy antyzamrożeniowe do pomp ciepła wymuszają awaryjny obieg wody w instalacji. Zwykle uruchamiają się one automatycznie, gdy temperatura spada poniżej określonej wartości.

Taki system antyzamrożeniowy może kosztować ponad 1000 złotych, jednak będzie on użyteczny nie tylko podczas awarii prądu. Skróci on bowiem okres między cyklami nawet wtedy, gdy urządzenie będzie podłączone do zasilania.

 

Zawory spustowe.

Zaworu spustowe umieszcza się na przewodzie powrotnym i zasilającym. W przypadku kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej bezpiecznej granicy, zawory spustowe samoistnie się otwierają i wymiennik pompy oraz rury są opróżniane z wody. Podczas montażu ważne jest, aby zachować odpowiednia odległość od podłoża, aby gromadzący się lód nie blokował zaworów. 

 

Zasilanie awaryjne. 

Podczas dłuższe przerwy w dostawie prądu, pomocny będzie akumulator UPS. Dzięki niemu pompa obiegowa będzie działać cały czas, dzięki czemu zapewniony będzie ciągły obieg wody, co zapobiegnie jej zamarznięciu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie agregatu prądotwórczego.

 

Płyn niskozamarzający.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast wody płynu niskozamarającego, czyli tak zwanego glikolu. Jest to bardziej kosztowny sposób na uniknięcie zamarznięcia instalacji, dlatego często nie wypełnia się nim całej instalacji, a jedynie instalacje po stronie pompy ciepła. Należy także pamiętać, aby stosowane płyny były bezpieczne, oraz polecane przez producenta jednostki zewnętrznej, a nie producenta samego środka. 

 

Zaszronienie pompy ciepła a zamarznięcie — jaka jest różnica?

Wiele ludzi zamiennie używa zwrotów “zaszronienie pompy ciepła” i “zamarznięcie pompy ciepła”. Jest to jednak błąd, bo to dwa zupełnie inne zjawiska.

Zaszronienie polega na stworzeniu się cienkiej warstwy szronu (lub lodu) na powierzchni zewnętrznej pompy ciepła. Zjawisko to jest całkowicie naturalne, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka. Lekkie zaszronienie nie wpływa też znacząco na wydajność pompy ciepła.

Problem pojawia się w momencie, gdy warstwa lodu staje się tak gruba, że ogranicza ona przepływ powietrza przez wymiennik ciepła. To nie tylko obniża wydajność systemu, ale też może doprowadzić do całkowitego zamarznięcia pompy.

 

Jak system DEFROST radzi sobie ze szronem?

System DEFROST jest wbudowanym mechanizmem w wielu nowoczesnych pompach ciepła. Służy on do odszraniania urządzenia.

System ten odwraca kierunek pracy. Urządzenie przez krótką chwilę zacznie wyprowadzać zgromadzone ciepło na zewnątrz, aby stopić lód. Nowoczesne pompy są więc praktycznie całkowicie odporne na szron, tak długo, jak nie dojdzie do awarii prądu.

Pompa ciepła zamarzła — i co zrobić?

 1. Wyłącz urządzenie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Nie próbuj włączać pompy, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.
 2. Oceń stan urządzenia, szukając widocznych pęknięć lub innych uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek mankamenty, skontaktuj się z profesjonalistą.
 3. Pod żadnym pozorem nie używaj otwartego ognia, gorącej wody czy innych “konwencjonalnych” metod rozmrażania.
 4. Jeśli to możliwe, osłoń jednostkę zewnętrzną przed dalszymi opadami śniegu lub lodem, używając np. brezentu.
 5. Skontaktuj się z serwisantem.

Pompa ciepła która zamarzła raz, prawdopodobnie zamarznie ponownie. Proponujemy zainstalowanie dodatkowych środków zapobiegawczych, które omówiliśmy wcześniej.

 

Masz pytania? Napisz do nas już dziś, we wszystkim Ci pomożemy.

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Partnerzy Enerb