Jak działa zmiękczacz wody? Jaki model wybrać do domu lub mieszkania?
Twardość wody jest spowodowana głównie obecnością składników mineralnych przede wszystkim soli wapnia i magnezu.
Twarda woda jest jednym z najpopularniejszych problemów występujących w Polsce. Dotyczy tak samo wody wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia. Powoduje osadzanie się nalotu wapiennego potocznie zwanego kamieniem. Nalot taki można dostrzec m.in. w czajnikach, na armaturze łazienkowej, ale ma również negatywny wpływ na użytkowanie sprzętów agd., bojlerów etc.
Kamień kotłowy, który powstaje przez twardą wodę, osadza się w rurach, kotłach grzewczym, bojlerze oraz wewnątrz urządzeń AGD. Jego obecność doprowadza bardzo często do szybkich awarii. Już niewielka warstwa osadu kamiennego może doprowadzić do strat energii na poziomie 20%. W przypadku awarii dochodzą dodatkowo koszty naprawy oraz serwisu. Jak zabezpieczyć się przed osadzaniem się kamienia i zmiękczyć wodę?
Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw potrzebom klienta. Na rynku dostępnych jest wiele modeli stacji uzdatniania wody oraz stacji zmiękczania wody.
Zmiękczacze wody to urządzenia, które w szybki i efektowny sposób radzą sobie z neutralizacją twardej wody.
Na czym polega zmiękczanie wody?
Zmiękczacz wody zawiera specjalne złoże jonowymienne, naładowane jonami sodu.
Podczas zmiękczania wody, zawarte w twardej wodzie jony wapnia (Ca) i magnezu (Mg), zatrzymywane są w warstwie złoża filtracyjnego, jakim jest żywica jonowymienna, gdzie następnie przekształcane są w jony sodu (Na). Do kranów trafia już roztwór, (czyli zmiękczona woda), która nie powoduje osadów.
Właściwości żywicy jonowymiennej po pewnym czasie ulegają osłabieniu, nie ma miejsca na wymianę jonów, przez co zmiękczanie wody staje się nieefektywne. Należy wtedy dokonać regeneracji za pomocą solanki.
Bardzo ważne jest pamiętanie o soli regeneracyjnej. Stężony roztwór solanki usuwa “niepotrzebne” jony i sprawia, że złoże ponownie może przeprowadzać proces zmiękczania wody. Sama sól jak jest niezbędna, do prawidłowej pracy urządzenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soli, warto nadmienić, że sól do zmiękczacza różni się od klasycznej soli używanej w kuchni, dlatego musi być specjalnie dedykowana przez producenta. Najpopularniejszym rodzajem jest sól w tabletkach. Woda cały czas, powoli rozpuszcza sól w zmiękczaczu wody i w taki sposób wytwarzany jest roztwór solanki.
Czy zmiękczacz można zastosować wszędzie?
Zmiękczacze wody zazwyczaj używane są w domach jednorodzinnych, ale i w większości mieszkań w blokach można je zastosować. Wpływ na to, czy będzie możliwość założenia urządzenia, ma układ mieszkania oraz dostęp do instalacji.
Nie można stosować całkowicie miękkiej wody, gdy instalacja wodna wykonana jest miedzi oraz kiedy w domu znajdują się urządzenia, których producenci zakazują używania wody całkowicie zmiękczonej.
Jakie modele zmiękczaczy wody sprawdzą się w domu jednorodzinnym, a jakie w mieszkaniu w bloku?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli stacji zmiękczania wody, spośród których można wybrać najodpowiedniejszy dla swoich potrzeb. Warto także poradzić się ekspertów, którzy swoim doświadczeniem pomogą wybrać najodpowiedniejszy sprzęt.
W mieszkaniach w blokach, biorąc pod uwagę zazwyczaj mniejszą powierzchnię niż w domach, zdecydowanie bardziej sprawdzą się mniejsze, bardziej kompaktowe stacje, które z powodzeniem zmieszczą się w łazienkowej, bądź w kuchennej szafce.
Jakie korzyści niesie za sobą używanie zmiękczonej wody?
– Koszty ogrzewania zredukowane zostają nawet o 20%, ze względu na ochronę urządzeń grzewczych i instalacji przed kamieniem kotłowym,
– Skóra jest zdrowa i gładka,
– Armatura łazienkowa i kuchenna są chronione przed osadem z kamienia,
– Naczynia są błyszczące i bez zacieków,
– Urządzenia AGD są chronione przed awariami spowodowanymi osadzaniem się kamienia,
– Zużycie detergentów zmniejsza się nawet o 60%, ponieważ zmiękczona woda bardziej się pieni.
– Wyprane tkaniny są bardziej pachnące i miękkie w dotyku.
Jak widać zastosowanie w domu lub mieszkaniu stacji zmiękczania wody, niesie za sobą wiele korzyści. Co więcej, koszty zakupu stacji zmiękczania wody nie są wygórowane, biorąc pod uwagę fakt, że dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach napraw i serwisów sprzętu AGD oraz instalacji grzewczych.
Masz dosyć czyszczenia armatury i czajnika z osadu ? Napisz do nas dobierzemy dla Ciebie najlepszy model zmiękczacza.