Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

02-02-2023

Pierwszym krokiem w stronę realizacji instalacji fotowoltaicznej jest wybór odpowiedniej wielkości instalacji. Optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oznacza generowanie takiej ilości energii elektrycznej, jaka jest zużywana przez dane gospodarstwo w ciągu roku. Bardzo ważne, aby instalacja nie była ani zbyt mała, ani zbyt duża.

Do określenia wielkości instalacji trzeba sprawdzić takie aspekty jak:

Jak sprawdzić zapotrzebowanie na energię?

Podstawową kwestią, która będzie decydowała o wielkości instalacji, będzie zapotrzebowanie energetyczne danego domostwa. Przyjęło się, że rodzina posiadająca dwójkę dzieci (2+2) średnio potrzebuje 1900 kWh rocznie, na wsiach jest to około 2100 kWh rocznie.
Należy również pomyśleć, czy instalacja ma pokryć całe zapotrzebowanie, czy tylko jego część. Aby sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne swojego domu, potrzebne będą wcześniejsze rachunki.

Jakiej wielkości panele wybrać?

Rozmiar paneli fotowoltaicznych zależny jest od kilku czynników między innymi od ilości ogniw w panelu. Możemy użyć paneli o 48, 60 lub 72 ogniawach. Im więcej ogniw tym panel jest cięższy. Najczęściej w domach montuje się te posiadające 60 ogniw. Są one łatwe w montażu oraz wykazują dobre właściwości.
Nowością na rynku są panele 63 ogniwowe w technologii half cut, które łączą ze sobą niewielkie rozmiary i wysoką wydajność. Są mniejsze i lżejsze, dlatego łatwiej je dopasować do powierzchni dachu.
Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą także od tego, jak dużą powierzchnię dachu posiadamy oraz od naszego zapotrzebowania na energię elektryczną.
W obecnej chwili na rynku większość paneli ma uśrednione wymiary około 100 cm szerokości, około 165-170 cm długości oraz około 4 cm grubości.

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Waga paneli w przypadku kiedy instalacja ma być zamontowana na dachu, jest kwestią ważniejszą, niż same wymiary.
To, co należy zrobić to sprawdzić, czy dach “udźwignie” ciężar instalacji. Standardowy panel waży pomiędzy 18, a 25 kilogramów. Ciężar pojedynczego modułu rozkłada się na jego powierzchnię, jeśli dach zbudowany jest według przepisów, waga paneli nie powinna być problemem. Każdy dach ma swoje określone możliwości montażowe, które mogą być dodatkowo ograniczane przez okna dachowe.

Koniec końców rozmiar mikroinstalacji fotowoltaicznej będzie zależał od tego, jaką moc będziemy chcieli uzyskać.
Aby nie dać się przytłoczyć nadmiarem informacji najlepiej zdać się na doświadczonego eksperta, który najlepiej dobierze odpowiednią wielkość instalacji dla Twojego domu, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty i charakterystykę otoczenia. Enerb kompleksowo dba o klienta od samego początku współpracy. Napisz do nas już dziś.

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?

  Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?

  Partnerzy Enerb