Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wieloma wyborami. Jednym z takich wyborów jest decyzja o umiejscowieniu paneli fotowoltaicznych. Można zamontować je na dachu lub jeśli nie ma takiej możliwości na gruncie. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie działa identycznie jak ta montowana na dachach budynków. Które rozwiązanie będzie lepsze?
Gdzie najlepiej sprawdzą się panele fotowoltaiczne montowane na gruncie?
Instalacja z konstrukcją naziemną sprawdzi się przede wszystkim, u których osób dach nie jest skierowany w stronę południa. Południowe usytuowanie paneli jest najkorzystniejsze, ponieważ daje największe uzyski.
Rozwiązanie takie sprawdzi się również w przypadku kiedy dach nie posiada odpowiedniego kąta nachylenia. W Polsce przyjmuje się, że najodpowiedniejszy kąt nachylenia to około 30-40°.
Może się także zdarzyć sytuacja, że dach pod względem swojej budowy kompletnie nie będzie się nadawał do zabudowy fotowoltaicznej. Rozwiązaniem takiej sytuacji będzie właśnie zamontowanie instalacji na gruncie.
Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
- Panele fotowoltaiczne na gruncie można zamontować w dowolnym kierunku. Pozwala to skierować je idealnie tak, aby pozyskiwały, jak najwięcej energii ze słońca.
- Montaż na gruncie daje możliwość wybrania miejsca wolnego od zacienia. W przypadku fotowoltaiki montowanej na dachach często spotykanym problemem są rosnące w pobliżu drzewa czy wysokie budynki. W ciągu dnia zdarza się, że rzucają one cień na moduły, przez co pracują ze zmniejszoną wydajnością.
- Panele są lepiej wentylowane dzięki wolnej przestrzeni pod panelem. Ma to szczególne znaczenie w miesiącach letnich, kiedy temperatury są najwyższe.
- Stelaże pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium. Daje pewność, że stelaż jest odporny na korozję i działanie czynników atmosferycznych.
- Dostęp do paneli fotowoltaicznych jest niewątpliwie dużą zaletą. Raz do roku powinno się umyć instalację z zalegających zanieczyszczeń. Panele zamontowane na dachu często stwarzają problemy w czyszczeniu, niekiedy konieczne jest wezwanie specjalnej ekipy, co wiąże się z kosztami. Panele montowane na gruncie pozwalają na ciągły, łatwy dostęp do nich, jest to pomocne również w przypadku awarii któregoś z podzespołów.
- Ciekawą opcją dostępną dla osób montujących instalację na gruncie jest także możliwość zamontowania tak zwanego trackera. Dzięki temu panele podążają za ruchem słońca, co pozwala maksymalnie zwiększyć pozyskiwanie energii słonecznej. Szczególne znaczenie będzie to miało w trakcie miesięcy zimowych.
- Istnieje możliwość wykorzystania przestrzeni pod panelami, ponieważ instalacja montowana jest na wysokości kilku metrów. Można tam zasiać np. trawę, wypasać zwierzęta, przeznaczyć ziemię pod uprawę, a nawet stworzyć wiatę dla samochodu, dzięki czemu instalacja będzie pełniła dodatkową funkcję ochronną auta.
- Nie ma obowiązku posiadania pozwolenia co do postawienia instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Co za tym idzie mamy dużą swobodę jeśli chodzi o miejsce, w którym chcemy postawić instalację, a także o późniejszą modyfikację i rozbudowę.
Wady instalacji fotowoltaicznej, montowanej na gruncie.
- Jednym z aspektów, który może być uznany za wadę, jest cena instalacji. Panele PV montowane na gruncie są droższe ze względu na konieczność przygotowania specjalnych stelaży pod montaż ogniw.
- Do naziemnego montażu paneli należy wydzielić znaczny kawałek działki. Jest to też spore ograniczenie w planowaniu zagospodarowania działki w przyszłości.
- Miejsce wydzielone pod panele fotowoltaiczne musi być wyrównane i oczyszczone. Może okazać się, że konieczne będzie wezwanie firmy, która wyrówna i oczyści teren za nas.
- Względy estetyczne. Dla niektórych osób lubiących minimalistyczne rozwiązania instalacja montowana na gruncie może być dużą wadą. Panele zamontowane na ciemnym dachu są praktycznie niewidoczne, natomiast te zamontowane na stelażu na ziemi ciężko przeoczyć.
- Gleba w miejscu, w którym zamontowane mają być panele, musi być odpowiedniej jakości. Tereny podmokłe, narażone na zalanie czy o nieodpowiedniej klasie gruntu są z reguły przeciwwskazaniem do montażu fotowoltaiki.
- Montując panele fotowoltaiczne na gruncie, musimy także zadbać o podłączenie ich do sieci. Z tego względu miejsce inwestycji musi być zlokalizowane w pobliżu sieci energetycznej.
- Naziemne instalacje PV są bardziej narażone na kradzież czy akty wandalizmu. W przypadku realizacji tego typu inwestycji warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.
- Instalacja fotowoltaiczna nie powinna znajdować się w pobliżu potencjalnego źródła zanieczyszczeń. Aby panele działały z największą wydajnością, niezbędny jest aspekt czystości modułów. Jeśli w pobliżu znajdować będzie się źródło zanieczyszczeń np. wysypisko, brud osadzający się na panelach będzie ograniczał dostęp promieni słonecznych.
Przepisy prawa i pozwolenia.
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie, podobnie jak ta na dachu nie wymaga specjalnego pozwolenia, jeśli nie przekracza mocy 50 kWp oraz ich wysokość nie przekracza 3 m. W takim przypadku jedynym obowiązkiem jest zgłosić instalację do jej przyłączenia do sieci.
Przed rozpoczęciem inwestycji warto także zapoznać się ze stanem prawnym działki, na której chcemy wykonać instalację fotowoltaiczną.
Podsumowanie.
Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie ma swoje zalety, jak i wady. Finalnie, jeśli nie ma przeciwwskazań do montażu modułów na dachy, decyzja o tym, gdzie umieszczone będą panele, należy do inwestora, który musi rozważyć wszystkie za i przeciw.
Kwestią bezsporna jest fakt, iż na taką inwestycję należy przeznaczyć znaczną część działki i większy wkład finansowy, natomiast montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą założyć paneli na dach swojego domu. Dodatkowym atutem będzie fakt, że instalacja montowana na gruncie może być usytuowana idealnie pod kątem pozyskiwania największej ilości energii słonecznej, oraz może podążać za ruchem słońca, co wpłynie na większe uzyski energii i przyczyni się do szybszego zwrotu kosztów inwestycji.
Zastanawiasz się jaka konstrukcja będzie najlepsza dla Twojego domu? Nie czekaj, napisz do nas już dziś. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, pomożemy Ci dobrać idealne rozwiązanie.