Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
Pompa ciepła to w dzisiejszych czasach jedno z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł energii wykorzystywanej do ogrzewania budynków i podgrzewania wody. Wybór odpowiedniego urządzenia do mieszkania to nie lada wyzwanie dla inwestora, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż na rynku jest szeroka gama dostępnych technologii.
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
– To ile ciepła pobierze pompa ciepła, zależy od kilku indywidualnych czynników, takich jak na przykład:
– Wielkość budynku, czyli jego powierzchnia i kubatura.
– Ilość osób zamieszkujących wspólnie gospodarstwo domowe.
– Sposób, w jaki ocieplony jest budynek i użyte do tego materiału budowlane.
– Rodzaj wentylacji zastosowanej w budynku.
– Temperatura utrzymywana w budynku (zależy od indywidualnych upodobań)
– Lokalizacja budynku (w zależności od lokalizacji różna może być np. ilość dni słonecznych, ilość dni mroźnych, średnie roczne temperatury)
Efektywność pompy ciepła – COP I SCOP
Pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Mówią o tym współczynniki COP i SCOP.
COP jest parametrem określającym warunki pracy w danym momencie – wyraża stosunek wyprodukowanego ciepła, do ilości energii dostarczonej do pracy pompy ciepła. Im współczynnik COP jest wyższy, tym mniej energii zużyje pompa do dostarczenia określonej ilości ciepła. Wartość COP wskazująca na efektywność pompy ciepła jest przydatna podczas porównywania urządzeń różnych producentów. Nie odpowie nam jednak na pytanie, ile będzie kosztowało ogrzewanie domu tym urządzeniem.
Aby określić koszty eksploatacji pompy ciepła, niezbędna jest znajomość współczynnika SCOP, który mówi o średniorocznej efektywności pompy ciepła. Dzięki niemu można określić konkretną ilość energii cieplnej dostarczonej do budynku w stosunku do zużytej energii elektrycznej w ujęciu rocznym.
Znając wartość współczynnika SCOP i zapotrzebowanie na ciepło budynku, można obliczyć zużycie prądu na ogrzewanie oraz przygotowywanie c.w.u.
Posłuży do tego wzór: Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku/ SCOP
Następnie mnożąc zużycie energii przez koszt 1 kW, uzyskamy szacowany koszt ogrzewania pompą ciepła.
Dlaczego czasem pompa ciepła zużywa więcej prądu, niż założono?
Czasem zdarzyć się może, że pompa ciepła zużyje więcej prądu, niż zostało założone. Mogą mieć na to wpływ poszczególne czynniki:
– Źle dobrana wielkość pompy do cieplnego zapotrzebowania budynku.
Czasem chcąc więcej zaoszczędzić, inwestorzy wybierają pompę o większej mocy, niż jest na to zapotrzebowanie, co w efekcie przynosi odwrotny skutek. (Duża moc urządzenia osiąga odpowiednią temperaturę w szybszym czasie, po czym sprężarka się wyłącza. Po obniżeniu się temperatury sprężarka włącza się ponownie. Częsta praca sprężarki znacznie skraca jej żywotność. Urządzenie obliczone jest na konkretną liczbę cykli. Należy także wziąć pod uwagę, że jest najważniejszy i najdroższy element pompy. Jeśli sprężarka nie pracuje optymalnie, pobiera znacznie więcej prądu.)
– Wadliwa instalacja (Źle zamontowane urządzenie oraz źle wprowadzone ustawienia mogą powodować większy pobór prądu)
– Błędnie oszacowanie ilości potrzebnej energii (Może się zdarzyć, że zmienia się liczba domowników lub ich tryb życia ulega zmianie, co powoduje, że zapotrzebowanie na pobór energii jest większe)
Jak obniżyć zużycie prądu powietrznej pompę ciepła?
Im lepszej klasy pompa ciepła, tym będzie miała wyższe COP. Im z kolei wyższe SCOP, tym niższe zużycie prądu do zasilenia pompy ciepła.
Ogrzewanie budynku pompą ciepła jest najbardziej efektywne i opłacalne w dobrze zaizolowanych budynkach. Niższe zużycie prądu pompy ciepła zapewni też jej współpraca z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym w miejscu tradycyjnych grzejników oraz zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją. Warto też pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia pod względem zapotrzebowania na ciepło i oczekiwań użytkowników.
Bardzo dobrym pomysłem na obniżenie kosztów ogrzewania jest zamontowanie zarówno pompy ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych. Tym sposobem panele dostarczają prąd niezbędny do funkcjonowania pompy.
Masz pytania? Napisz do nas