Czym się kierować przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

01-02-2023

Obecnie rynek oferuje duży wybór paneli fotowoltaicznych. Różnią się one nie tylko producentem, ale także wyglądem, parametrami, jakością oraz ceną. Wszystko to sprawia, że wybór fotowoltaiki dla domu to nie lada wyczyn dla inwestora.

Jakie panele będą najlepsze?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań, jakie mamy względem sprzętu, producenta oraz ceny. Wybierając panele, należy wybrać najlepsze względem warunków zabudowy, na której mają być zamontowane. Pomocny w tym będzie doświadczony instalator, który pomoże i doradzi w wyborze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych?

Jak już wspominaliśmy, na rynku istnieje duży wybór paneli fotowoltaicznych. Są pewne parametry, na które dobrze jest zwrócić uwagę podczas porównywania poszczególnych paneli.

Moc – Ważnym aspektem przy zakupie paneli jest sprawdzenie ich mocy. Łącznie moc znamionowa instalacji powinna ściśle odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu w konkretnym budynku. W polskich warunkach w skali roku średnia moc paneli fotowoltaicznych stanowi około 10% mocy szczytowej, czyli mocy uzyskiwanej w warunkach laboratoryjnych.

Sprawność – O sprawności paneli fotowoltaicznych świadczy na przykład materiał, z którego zostały wykonane panele słoneczne. Znaczenie w określeniu sprawności ma sposób montażu, kąt nachylenia instalacji, to czy instalacja będzie znajdować się na dachu, czy na gruncie oraz nasłonecznienie i panujące w danym regionie warunki atmosferyczne.

Marka – Również w dziedzinie odnawialnych źródeł energii rynek ma swoich pionierów i liderów w sprzedaży. Warto postawić na znane marki. Pomocne mogą okazać się także rankingi producentów, opinie innych osób z otoczenia, jak i opinie w internecie. Polecamy także zwrócić uwagę na doświadczenie danej marki, dotychczasowe realizacje, certyfikaty, jak również testy, jakim zostały poddane

Żywotność/Trwałość – Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, dlatego dobrze, aby służyły jak najdłużej. Warto zwrócić więc uwagę na trwałe materiały, z których wykonany został panel.

Gwarancja – Wybierając instalację fotowoltaiczną, należy sprawdzić czas trwania gwarancji. Taką informację znaleźć można w karcie produktu. Najlepiej, jeśli okres gwarancji nie będzie krótszy niż 10 lat. Należy także rozróżnić gwarancję produktu, czyli panelu, falownika, gwarancję uzysku zazwyczaj jest to około 25 lat. Często gwarancji udzielają także firmy montażowe na swoje usługi. Należy pamiętać, że instalację fotowoltaiczną powinna montować doświadczona ekipa. Samodzielny montaż instalacji może skutkować utrata gwarancji.

Dotacje – Warto sprawdzić rządowe programy dofinansowań i zapoznać się z regulaminami takich programów jak na przykład “Mój Prąd”.

Jakie rodzaje paneli można wyróżnić ?

Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne.

Panele monokrystaliczne to rodzaj paneli powszechnie wykorzystywanych w domowych instalacjach fotowoltaicznych. Produkuje się z pojedynczego bloku krzemu wytworzonego ze stopionego piasku krzemowego z domieszką boru. Po oczyszczeniu formowany jest monokształt w formie walca, który następnie cięty jest na krążki. Boki krążków są ucinane tak, aby uzyskać kształt podobny do kwadratu. Panele te mają elegancki ciemny kolor i jednolitą strukturę.
Ten rodzaj paneli jest najdroższy, natomiast wydajność ogniw monokrystalicznych jest największa. Szacuje się, że przetwarzają one na prąd elektryczny średnio ponad 20% energii pochodzącej ze słońca. Dodatkowo są odporne na mikropęknięcia.

Panele polikrystaliczne – Wykonane są ze sprasowanego bloku krzemu pociętego na plastry o kształcie prostokątów lub kwadratów, mają budowę krystaliczną. Osiągają sprawność rzędu 16%. Dzięki mniej skomplikowanej procedurze produkcji panele są tańsze niż panele monokrystaliczne.
Ten rodzaj paneli ma charakterystyczną niebieska barwę ogniw.
Panele polikrystaliczne są również bardzo popularne na polskim rynku. Swoją popularność zawdzięczają dobrym uzyskom w słabo nasłonecznionych miejscach.

Trzeci rodzaj to panele amorficzne nazywane również cienkowarstwowymi. Są tanie w produkcji, natomiast na polskim rynku są coraz rzadziej stosowane. W porównaniu z panelami monokrystalicznymi oraz polikrystalicznym mają bardzo niskie uzyski

Postęp technologiczny oraz chęć zwiększenia uzysków sprawia, że producenci prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych rodzajów paneli fotowoltaicznych opartych o nowoczesne technologie takie jak na przykład:

Technologia PERC – wykazują największą wydajność. Posiadają zdolności do przetwarzania promieni słonecznych o różnych długościach fal.

Technologia HALF CUT – bardzo dobrze radzi sobie w miejscach, gdzie poziom zacienienia jest większy. Posiadają dużą wytrzymałość mechaniczna, oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki czemu charakteryzują się dłuższą żywotnością.

Jeśli masz wątpliwości, jakie panele fotowoltaiczne wybrać dla Twojego domu, napisz do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszą dla Ciebie instalację fotowoltaiczną.
Pamiętaj, że Enerb kompleksowo wspiera w wyborze programu dotacji i skutecznym pozyskaniu środków.

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?

  Czy instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie jest lepsza, niż ta montowana na dachu?

  Partnerzy Enerb