Czy pompa ciepła jest głośna?

27-01-2023

W momencie, w którym zapadnie decyzja o zakupie pompy ciepła, inwestor staje przed wyborem, jaką pompę wybrać? Jest wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Często pojawiają się pytanie, czy pompa ciepła hałasuje? Czy będzie ją słychać w domu? Czy nie będzie przeszkadzała sąsiadom?

Hałas, jaki emituje pompa ciepła, wyraża się za pomocą dwóch wielkości:

– Poziomu mocy akustycznej (Lw) 

– Poziom ciśnienia akustycznego (Lp)

Poziom mocy akustycznej

Podawany jest w katalogu producenta lub na etykiecie, która jest obowiązkowo dołączona do produktu od 2015 roku. Poziom mocy akustycznej mierzy się w warunkach laboratoryjnych, nie zależy od warunków zewnętrznych takich jak na przykład odległość i otoczenie. Parametr ten można wykorzystać do porównania urządzeń pochodzących od różnych producentów. 

Poziom ciśnienia akustycznego.

Parametr ten zależny jest od warunków zewnętrznych. Na poziom ciśnienia akustycznego ma wpływ na przykład odbicie dźwięku od otaczających powierzchni, odległości od źródła dźwięku, pochłanianie dźwięku przez otoczenie lub od jego wzmacnianie. 

Czy pompa ciepła generuje hałas?

Odpowiedź brzmi: tak, pompa ciepła generuje lekki hałas. Ma na to wpływ fakt, że w jednostce zewnętrznej znajdują się takie elementy jak na przykład wentylator i sprężarka, które w głównej mierze odpowiadają za emitowany hałas. Wpływ na poziom hałasu ma również otoczenie, w jakim zamontowana jest pompa. Im więcej wolnej przestrzeni dookoła pompy tym dźwięk, jaki ona wydaje, jest mniej słyszalny. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na rynku dostępne są pompy ciepła, które pracować będą bardzo cicho. Dźwięk emitowany przez takie urządzenia podobny będzie do tykania zegara słyszanego z odległości 3 metrów (ok. 35 dB).

Przepisy prawa regulujące natężenie hałasu.

Mając dookoła sąsiadów, należy także pamiętać o prawnych normach określających natężenie hałasu na działce. Zgodnie z przepisami Ministerstwa Środowiska i Klimatu, właściciel działki na terenie zabudowy jednorodzinnej musi zapewnić na jej granicy odpowiedni poziom głośności, który nie będzie przekraczał 50dB w dzień oraz 40dB w nocy. Większość dostępnych na rynku pomp ciepła, będzie emitowało większe natężenie, co za tym idzie przy planowaniu miejsca w którym ma stanąć urządzenie, należy wziąć pod uwagę większą odległość od granicy działki. 

 

 

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Jak przygotować instalację grzewczą do pompy ciepła?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Ile lat działa pompa ciepła? Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

  Partnerzy Enerb