Co to jest inwerter fotowoltaiczny?
Gdy słyszymy hasło fotowoltaika, niejednokrotnie pierwsze co przychodzi do głowy to panele fotowoltaiczne. Jednak na pojęcie to składa się więcej urządzeń. Bardzo ważnym elementem w całym systemie jak inwerter, bez niego cała wyprodukowana energia staje się bezużyteczna. Czym jest inwerter? Jakie są jego rodzaje i do czego służy? Wyjaśniamy poniżej.
Co to jest inwerter i do czego służy?
Inwerter solarny znany także pod nazwą falownik to serce całego systemu fotowoltaiki. Głównym zadaniem tego urządzenia jest zamiana prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC), który umożliwia zasilanie urządzeń elektrycznych. Oprócz tego falownik odpowiada za szereg innych funkcji takich jak:
– Synchronizuje instalację fotowoltaiczną z siecią elektroenergetyczną.
– Monitoruje i zarządza systemem fotowoltaiki.
– Rejestruje dane eksploatacyjne.
– Śledzi maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych.
– Automatycznie rozłącza instalację fotowoltaiczną i przerywa dostawę energii do sieci publicznej w razie awarii.
Z czego zbudowany jest falownik?
Falownik składa się z:
Prostownika – który zasilany jest fazą prądu zmiennego, jego zadaniem jest prostowanie napięcia na stałe.
Stopnia pośredniego i końcowego – który stabilizuje i wygładza napięcie.
Układu zabezpieczeń – który zabezpiecza sieci przed awariami przez odłączenie zasilania w przypadku wykrycia niepożądanych parametrów.
Jakie są rodzaje falowników ?
Spośród falowników dostępnych na rynku, można wyróżnić:
Falownik wyspowy – nie synchronizuje się z siecią elektroenergetyczną i nie nie oddaje do niej nadwyżek energii. Ma natomiast możliwość ładowania akumulatorów. Inwerter solarny tego typu często dostosowuje napięcie do potrzeb podłączonych urządzeń i baterii.
Falownik sieciowy – falownik nawiązuje połączenie z siecią, oddaje do niej nadwyżki nagromadzonej energii. Dostosowuje napięcie do jego poziomu w sieci. Ten typ urządzenia nie pozwala na ładowanie akumulatorów.
Falownik hybrydowy – połączenie funkcji dwóch wcześniejszych inwerterów. Pozwala wytwarzać prąd z modułów fotowoltaicznych oraz ładować akumulatory.
Można także rozróżnić:
Inwertery 1 fazowe – Wykorzystywany jest w instalacjach o małej mocy rzędu do 2-3 kW.
Inwertery 3 fazowe – Inwerter sieciowy 3 fazowy, dedykowany jest do fotowoltaiki o wyższej, niż kilka kW mocy. Jest to jeden z najpopularniejszych typów urządzenia do przetwarzania prądu stałego w zmienny.
Jak wybrać falownik?
Przy wyborze falownika najważniejszą kwestia jest, aby dobrać go odpowiednio do paneli fotowoltaicznych oraz mocy całej instalacji. Moc inwertera powinna wynosić od 80 do 95% mocy znamionowej instalacji fotwoltaicznej. Inwertery dobrze znoszą lekkie przeciążenia.
Dobór odpowiedniego inwertera do instalacji fotowoltaicznej to kluczowa kwestia. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania.
Aby podjąć decyzję, należy:
– Określić moc instalacji – jeśli przekracza ona 3,68 kWp, konieczna jest inwestycja w inwerter trójfazowy,
– przyjrzeć się ryzyku zacienienia i zadecydować, czy są potrzebne optymalizatory mocy,
– dopasować sprawność urządzenia do mocy, jaką ma dawać.
Nie wiesz, jaki falownik dobrać? Znalezienie optymalnego rozwiązania może być wyzwaniem, a niewłaściwy wybór – prowadzić do zmniejszenia produkcji energii czy nieprawidłowej pracy systemu. Napisz do nas, pomożemy Ci wybrać najlepszy do Twojego domu.