Co to jest audyt energetyczny i po co go robić?

08-02-2023


Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to szczegółowa analiza zużycia energii oraz stanu konkretnej nieruchomości, wyposażenia technicznego lub instalacji. Określa zakres oraz parametry techniczno-ekonomiczne projektów termomodernizacyjnych, tj. ulepszeń, które pozwalają na ogrzewanie, wentylację i produkcję ciepłej wody użytkowej przy niższym zużyciu energii, a co za tym idzie niższych kosztach.

Audyt to podstawa, gdy chcemy podjąć decyzję o poprawie efektywności energetycznej instalacji.

Jest to narzędzie pomocne przy obliczaniu zapotrzebowania na energię i moc w aktualnym stanie budynku. Audyt obejmuje wszystkie elementy, instalacje i urządzenia związane z zużyciem energii w budynkach.

Co obejmuje audyt energetyczny?

Audyt obejmuje między innymi:

– ściany,
– dachy,
– stropodachy,
– okna,
– instalacje grzewcze,
– instalacje wentylacyjne
– instalacje klimatyzacje,
– instalacje ciepłej wody użytkowej,
– oświetlenie,
– dźwigi osobowe i towarowe,
– stosowanie wszelkich dostępnych źródeł odnawialnych takich jak kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne dostępne lokalnie – odnawialne źródła energii,

Audyt energetyczny, dlaczego jest taki ważny?

W audycie znajdą się wskazówki ulepszeń termomodernizacyjnych, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie energii. Bez audytu energetycznego nie podejmiemy żadnych dalszych działań. Audyt jest kompleksowym narzędziem analiz inwestycyjnych, pomaga określić zakres prac i wstępny koszt inwestycji.

Kiedy jest potrzebny audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może być konieczny dla właściciela nieruchomości przy ubieganiu się o dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych z funduszy środowiskowych oraz programów strukturalnych
(m.in. programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Kto może opracować audyt energetyczny?

Prawo nie określa, kto może wykonać audyt energetyczny. W Internecie jest wielu ekspertów i wiele firm, które to oferują, ale audyt najlepiej pozostawić ekspertowi lub firmie, o której wiemy, że ma doświadczenie, która dobrze i terminowo wykonuje swoją pracę.

Potrzebujesz wykonać audyt energetyczny swojej inwestycji? A może chciałbyś skorzystać z rządowych dofinansowań? Napisz do nas już dziś.

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Mój prąd 5.0! Uzyskaj dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023r.

  Mój prąd 5.0! Uzyskaj dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023r.

  Co to jest audyt energetyczny i po co go robić?

  Co to jest audyt energetyczny i po co go robić?

  Autokonsumpcja, a net-billing.

  Autokonsumpcja, a net-billing.

  Partnerzy Enerb