Autokonsumpcja energii elektrycznej – Co to jest?
Czym jest autokonsumpcja? Najprościej rzecz ujmując, autokonsumpcja to zużycie własne energii. Polega to na wykorzystywaniu energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, w godzinach w których pozyskiwane jest najwięcej energii. Zazwyczaj godziny najbardziej słoneczne, to godziny popołudniowe.
Nadwyżka zużywana jest na bieżąco, a więc nie ma konieczności oddawania jej do sieci.
Paradoksalnie najmniejszy procent autokonsumpcji przypada na miesiące letnie, w których fotowoltaika jest najbardziej wydajna. Wynika to z faktu, że w tym czasie najwięcej ludzi spędza czas poza domem.
Jak wykorzystać autokonsumpcję?
Jeśli instalacja fotowoltaiczna została już zamontowana, następnym krokiem do oszczędzania jest zmiana nawyków.
Zmiana nawyków:
Należy nauczyć się używać sprzętów w godzinach najbardziej słonecznych. Pomocne mogą być w tym na przykład timery. Pralka, suszarka, zmywarka posiadają zazwyczaj funkcję opóźnionego startu, dzięki czemu można zaplanować pracę na konkretną godzinę (najlepiej pomiędzy 11:00-13:00). Najlepiej aby urządzenia włączały się kolejno po sobie, pozwoli to uniknąć pobierania prądu z sieci. Niektóre sprzęty można także kontrolować za pomocą mobilnej aplikacji.
Magazyn Energii:
Skutecznym rozwiązaniem będzie również magazyn energii w którym można przechowywać nadwyżkę energii, a następnie wykorzystać ją kiedy zajdzie taka potrzeba. Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne, natomiast istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania z programu “Mój prąd 4.0”?.
Praca zdalna:
Jeśli jest taka możliwość warto wybrać zdalny tryb pracy. W takim przypadku autokonsumpcja wzrośnie samoistnie. Dodatkowym atutem będzie oszczędność w postaci zmniejszenia kosztów paliwa i zyskania dodatkowego czasu.
Auto elektryczne:
Niewątpliwie auta elektryczne to przyszłość ekologicznej motoryzacji. Jeśli pozwala na to budżet warto rozważyć zakup takiego samochodu. Nie tylko przyczynimy się tym do poprawy jakości środowiska, ale także możemy wykorzystać takie auto jako mobilny magazyn energii.
Nadmiar wyprodukowanej energii zasili auto i tym samym wypełni założenie autokonsumpcji. Jeśli możesz w pracy ładować auto taniej, niż w domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś ją zabierał do domu i tam zasilał nią dom.
Bojler:
Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym autokonsumpcję będzie włączanie bojlera na czas przypadający na godziny popołudniowe wykorzystując energię słoneczną do podgrzania wody. Zaizolowany bojler utrzyma temperaturę wody do wieczora.
Podsumowując montaż instalacji fotowoltaicznej, połączony z autokonsumpcją to najprostszy przepis na oszczędności. Dlatego nie czekaj, napisz do nas już dziś.