Wpływ śniegu i szronu na pracę paneli fotowoltaicznych.
Z nadejściem zimy wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznych zadaje sobie pytanie: Co robić w momencie wzmożonych opadów śniegu? Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Czy pokrywa śniegu ma wpływ na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych?
Pokrywa śnieżna zalegająca na panelach fotowoltaicznych niewątpliwie ma wpływ na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. W momencie zaśnieżenia energia słoneczna dociera do modułów tylko częściowo. W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się znacznie mniejsze opady śniegu. W zależności od regionu opady występują mniej więcej od 40 do 100 dni w ciągu roku.
W miesiącach między kwietniem, a wrześniem dostarczanych do paneli jest około 70-80% energii słonecznej w skali roku i jest to najkorzystniejszy okres pod względem ilości energii elektrycznej pozyskiwanej przez instalację fotowoltaiczną. Na sam lipiec przypada około 14-15%, natomiast w ciągu trzech zimowych miesięcy jest to około 9%.
Warstwa 2 centymetrów śniegu zmniejsza o około 80% przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza panelu fotowoltaicznego, natomiast przy warstwie 10 centymetrów, przepuszczalność obniża się do minimum. Szczególnie niekorzystne są opady mokrego śniegu, który osadza się i przymarza na powierzchni paneli, a także powstawanie szronu, który ogranicza dostęp promieni słonecznych do modułu.
W przypadku zaśnieżenia promieniowanie słoneczne częściowo dociera do modułów fotowoltaicznych. Energia generuje się, produkując prąd w małych ilościach. W momencie, gdy śnieg zaczyna się zsuwać, wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest w ciepło, co w efekcie powoduje, że śnieg zaczyna się dosyć szybko zsuwać z powierzchni modułu – tym szybciej, im większy jest ich kąt pochylenia. W Polsce odpowiednim nachyleniem panelu jest od 30 do 45°, pozwala to także na szybsze zsuwanie się śniegu. W obszarach o zwiększonym współczynniku opadów śniegu dopuszczalne jest zamontowanie panelu pod kątem 60°.
Większe nachylenie panelu ma również nieznaczny wpływ na większe pozyskiwanie energii (ok. 1%).
Biorąc pod uwagę powyższe informację widać, że opady śniegu wpływają na funkcjonalność paneli fotowoltaicznych w poszczególnych miesiącach, natomiast nie mają większego wpływu na pozyskiwanie energii słonecznej w skali całego roku.
Od czego zależne jest zaleganie śniegu na powierzchni paneli fotowoltaicznych?
– Od warunków pogodowych (temperatura, wilgotność powietrza, wiatr),
– od właściwości szyby (poziom hydrofobowości, czyli odchylania cząsteczek wody),
– od kąta nachylenia paneli.
Czy należy samodzielnie odśnieżać instalację fotowoltaiczną?
Panele fotowoltaiczne można odśnieżyć pod warunkiem, że dostęp do nich jest łatwy i bezpieczny dodatkowo, jeśli sama czynność nie zagraża trwałości instalacji.
Uszkodzenie modułów, utrata zdrowia lub życia jest niewspółmierne do pozyskania kilku kWh energii elektrycznej. Dopuszcza się usuwanie śniegu czy szronu wodą, ale nie ciepłą i jedynie przy wyraźnie dodatniej temperaturze zewnętrznej.
Wykluczone jest odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej, gdy śnieg jest zmarznięty.
Najlepszym rozwiązaniem jest nieodśnieżanie paneli. Należy poczekać, aż śnieg zalegający na modułach stopnieje samoistnie. Z reguły dzieje się to dość szybko, ponieważ śnieg zazwyczaj nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych.
Jakie korzyści posiada zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg?
Wbrew pozorom śnieg zalegający na modułach ma też swoje korzyści.
Zsuwając się, zabiera ze sobą warstwę kurzu i brudu z powierzchni panelu, dzięki czemu na wiosnę panel jest czysty i gotowy do użytku, co jest kluczowe dla uzyskania jak największej ilości energii słonecznej.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.