Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje strony internetowej są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Magazyn energii – jaki wybrać ?
Obecnie większość energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej trafia do sieci w ciągu dnia, gdy nie ma nas w domu i nie jest ona odbierana w ramach autokonsumpcji. Skutkiem tego są niskie ceny energii oddawanej (odsprzedawanej) i wyższe ceny energii odbieranej (kupowanej) w godzinach porannych i popołudniowych gdy większość instalacji działa z mniejszą wydajnością.
Dla odwrócenia powyższej zależności należy zwiększyć poziom konsumpcji własnej energii wytworzonej z instalacji. Najlepszym rozwiązaniem do zwiększenia auto konsumpcji jest zamontowanie magazynu energii.
Korzyści z montażu magazynów energii:
- Magazyn energii pozwala na zmagazynowanie energii której w danej chwili nie wykorzystujemy na potrzeby własne i użycie jej w czasie gdy instalacja nie pracuję tym samym zwiększając naszą samowystarczalność.
- Przy obecnych zmianach w sposobie rozliczania magazyn pozwala na zmagazynowanie energii w godzinach niskich cen i odsprzedanie po cenach wyższych
- Dzięki przechowywaniu nadwyżek energii wytwarzanej w czasie niskiego zapotrzebowania unikamy wzrostu napięcia w sieci i tym samym wyłączania się instalacji fotowoltaicznych
- Obecnie dzięki programowi “Mój prąd” otrzymujemy częściowy zwrot kosztów co przyczynia się do skrócenia zwrotu instalacji
- Magazyny energii mogą również pełnić funkcję zasilania awaryjnego, w przypadku braku zasilania z sieci
Jakie są rodzaje magazynów energii:
- obecnie najpopularniejszą technologiaą wytwarzania ogniw jest LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowa)
- magazyny niskonapięciowe, obecnie jest to tańsze rozwiązanie z lekko trudniejszym montażem
- wysokonapięciowe, drożdze rozwiązanie z łatwiejszym montażem, osiagaja one również wyższe sprawności dzięki podobnemu napięciu z modułami fotowoltaicznymi.
- magazyn energii podłączony do obwodu prądu stałego, montaż magazynu w jednej inwestycji z instalacją fotowoltaiczną z hybrydowym falownikiem
- magazyn energii podłączony do obwodu prądu zmiennego,do zamontowania magazynu w takim przypadku konieczne jest zakupienie dodatkowego elementu (ładowarki AC). Takie rozwiązanie pozwala nam na przyłączenie magazynu energii do istniejącej już instalacji gdzie nie ma zamontowanego falownika hybrydowego.
Magazyny energii z firmą ENERB
- Huawei – firma Huawei w swojej ofercie posiada wysokonapięciowe magazyny LiFePO4 z możliwością jednofazowego zasilania awaryjnego LUNA2000. Magazyn składa się z pojedynczych modułów o pojemności 5 kWh i oddzielnie modułu sterującego. W jednej wieży możemy stosować maksymalnie trzy moduły o pojemności 15 kWh. Magazyny kompatybilne są z falownikami Huawei serii L1, M1 oraz w niektórych przypadkach M0.Nie ma tutaj rozróżnienia na falownik hybrydowy i nie, każdy zamontowany z tych linii jest falownikiem hybrydowym. Dodatkowym elementem potrzebnym do stworzenia instalacji hybrydowej jest inteligentny licznik DTS oraz opcjonalnie Backup Box. Do jednego falownika podłączymy maksymalnie dwie wieże o łącznej pojemności 30 kWh.
- GoodWe – tutaj również znajdziemy wysokonapięciowe magazyny energii wykonane w technologii LiFePO4. Decydując się na instalację fotowoltaiczną z falownikiem firmy GoodWe od razu musimy zdecydować czy będzie ona z magazynem, gdyż ta firma oferuje nam dwa rodzaje falowników hybrydowy i typowo sieciowe. Falownik hybrydowy serii ET PLUS+ łączy się z magazynem energii seri Lynx Home F. Taki magazyn składa się z podstawki, jednostki sterującej oraz modułu baterii, minimalnie do falownika możemy podłączyć 2 jednostki o pojemności 6,55 kWh. Falowniki posiadają wbudowaną funkcję UPS zasilania awaryjnego oraz w zestawie inteligentny licznik. Jedna jednostka sterujące obsłuży 5 modułów bateryjnych o pojemności 16,38 kWh, do jednego falownik maksymalnie możemy podłączyć 8 wież o łącznej pojemności aż 131 kWh.
- Deye – firma w swoich magazynach również stosuję technologię LiFePO4 w ofercie posiada magazyny niskonapięciowe serii EU oraz wysoko napięciowe serii EU-AM2 wraz z kompatybilnymi falownikami hybrydowymi do każdej z wersji. W wariancie niskonapięciowym znajdziemy moduł bateryjny Deye AI-W5.1-B o pojemności 5,12 kWh, podstawkę oraz moduł sterujący. W jednej wieży możemy zastosować 6 modułów bateryjnych o pojemności 30,72 kWh, takich wież do jednego falownika podłączymy 6 o pojemności 184,32 kWh. Kompatybilny z tymi falownikami jest również magazyn firmy Miellec. Pojedynczy moduł o pojemności 5,12 kWh posiada wbudowany zintegrowany system BMS oraz gwarantuje zasilanie awaryjne. Do jednego falownika równolegle połączymy 15 magazynów o łącznej pojemności 76,8 kWh.
W wersji wysokonapięciowej mamy magazyny energii Deye HV Baterry GB-L 4,09 kWh, do prawidłowego działania wymagane jest połączenie minimum dwóch baterii o pojemności 8,18 kWh oraz moduły sterującego. W jednej wieży połączymy 6 modułów magazynujących 24,56 kWh.
Każdy wyminiony producent oferuję 10 letnią gwarancję produktową. Należy pamiętać, że magazyny muszą być zamontowane w pobliżu falownika. Podczas planowania zakupu trzeba ocenić wielkość powierzchni przeznaczonej dla magazynu. W przypadku firmy Huawei, GoodWe oraz Deye magazyny energii usytuowane są na podłodze, firma Miellec oferuje naścienny system montażu. Ważne jest także aby w pomieszczeniu montażu nie występowały temperatury ujemne oraz wysokie dodatnie >30°C które powodują zmniejszenie wydajności pracy magazynu.
O Czym trzeba wiedzieć przed montażem magazynu energii.
Każdy magazyn energii połączony z instalacją fotowoltaiczną przyłączoną do sieci ma możliwość oddawania energii do sieci więc musi być zgłoszony do OSD. Przy tej procedurze należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach:
- moc instalacji fotowoltaicznej musi być mniejsza niż moc falownika
- moc magazynu musi być mniejsza od mocy instalacji fotowoltaicznej
W przypadku niespełnienia któregoś warunku przy zgłoszeniu moc instalacji i moc magazynu energii będzie zsumowana. Może zdarzyć się że suma przekracza naszą moc przyłączeniową i konieczne będzie wystąpienie o jej zwiększenie.
Dotacji