Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

13-02-2023

 

Przez ciągły wzrost cen energii, coraz więcej osób dąży do samowystarczalności energetycznej. Coraz częściej stosuje się więc rozwiązania technologiczne bazujące na odnawialnych źródłach energii. Jednym z takich rozwiązań jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła.

Jak pracuje pompa ciepła?

Pompa ciepła dzięki wykorzystaniu energii pozyskanej z zewnątrz jest w stanie w miesiącach chłodniejszych ogrzewać dom, a w miesiącach letnich ochładzać, dodatkowo może również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Niezbędna w pracy pompy ciepła jest energia elektryczna.

Jak pracuje instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają darmową energię elektryczną, która może zasilać w prąd wszystkie urządzenia elektryczne, również pompę ciepła.

Fotowoltaika i pompa ciepła – na czym polega współpraca systemów?

Współpraca instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym, jednak aby osiągnąć maksymalną efektywność, konieczne jest zainstalowanie w domu magazynu energii. Panele słoneczne wytwarzają najwięcej energii elektrycznej latem, ponieważ w naszej strefie klimatycznej wtedy występuje największe promieniowanie słoneczne. Pompa ciepła pracuje najefektywniej jesienią i zimą, kiedy jest wykorzystywana do ogrzewania domu. Nie oznacza to, że systemy nie będą współpracować wiosną i latem. Urządzenie grzewcze może służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub chłodzenia pomieszczeń oraz korzystania z bezpłatnego prądu przez cały rok.

Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła – zalety.

Jeśli chcemy, aby dom był jak najbardziej energooszczędny, połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła jest świetnym pomysłem.
Rozważając połączenie pompy ciepła i paneli słonecznych, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet, jakie wynikają z takiego połączenia:

– Szybszy zwrot zainwestowanego kapitału – choć początkowo ponosimy większe koszty, zwrot znacznie przyspiesza obniżenie kosztów ogrzewania, wody i prądu;
– niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej i paliw dla tradycyjnych kotłów;
– niższy koszt użytkowania budynku;
– nie wymaga wygospodarowania miejsca na kocioł i magazynowania paliwa w kotle;
– nie trzeba budować kominów;
– bezobsługowość systemu ogrzewania;
– realny wpływ na poprawę jakości powietrza na danym terenie – rozwiązanie ekologiczne;
– wyższa wartość nieruchomości;
– lepszy komfort cieplny (pod warunkiem, że dom ma mocną izolację termiczną);
– możliwość wykorzystania pompy do chłodzenia domu latem – również bez dodatkowych kosztów;

Pompa ciepła, a magazynowanie energii.

Pompa ciepła, która służy do również do podgrzewania wody użytkowej, może magazynować energię elektryczną w postaci energii cieplnej. Jak? Instalacja c.w.u może pełnić rolę akumulatora. Zainstalowanie grzałki w zbiorniku pompy ciepła pozwala na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej na bieżąco.
Połączenie pompy ciepła z instalacją solarną pozwala na zwiększenie stopnia wykorzystania energii elektrycznej produkowanej na własne potrzeby. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ nie ma strat z tytułu przesyłania nadwyżek energii elektrycznej do sieci. Połączenie tych dwóch urządzeń jest korzystnie nie tylko finansowo, ale także ekologicznie, ponieważ nie wydziela szkodliwych substancji do atmosfery.

Podsumowanie:

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła to obecnie dwa najlepsze systemy współpracujące ze sobą w celu wytworzenia darmowej energii. Dzięki pompie mamy darmowe ciepło, a przy pomocy paneli fotowoltaicznych możemy obniżyć rachunki za prąd. Połączenie tych dwóch systemów daje nam całkowitą niezależność od wzrostu cen energii elektrycznej i cieplnej, co pozwala nam być samowystarczalnymi energetycznie.

 

Potrzebujesz instalacji?
Wypełnij formularz

Zapytaj eksperta i wypełnij formularz


  Zobacz inne wpisy

  Jak utrzymać ciepło w domu?

  Jak utrzymać ciepło w domu?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy można zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

  Czy pompa ciepła działa z kolektorami słonecznymi ?

  Czy pompa ciepła działa z kolektorami słonecznymi ?

  Partnerzy Enerb